Alış 6,35
Satış 6,35
%2,56
Son Güncelleme: 23:59
Teknik analiz yapabileceğiniz, gelişmiş grafikler yayında!
  • Bugün
  • 1 Hafta
  • 1 Ay
  • 3 Ay
  • 6 Ay
  • 1 Yıl
  • 5 Yıl
  • 10 Yıl

Not: Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Ekim ayına 5,92 lira ile başlayan Gümüş, 01/10/2020 tarihinde 5,75 lira ile son bir ayın en düşük, 28/10/2020 tarihinde ise 6,50 lira ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı. Geçtiğimiz hafta %1,94 değişim gösteren Gümüş şu an 6,35 liradan işlem görüyor.

* Belirtilen canlı altın fiyatları, Kapalıçarşı fiyatlarını yansıtmakta olup, tüm şehirlerde aynı gramaj fiyatı üzerinden alınıp satılmaktadır.

Gümüş Değişim Oranları

Haftalık Aylık Yıllık
Değişim (%) %0,74 %7,25 %93,12

Gümüş Banka Kurları

Banka Alış Satış
Denizbank 6,27 6,50
Türkiye Finans 6,21 6,45
Banka Alış Satış
Vakıf Katılım 6,33 6,38
Kuveyt Türk Senin Bankan 6,18 6,49

Gümüş nedir?

Son senelerde yatırımcıların ilgisini toplayan gümüş, altın gibi yüzyıllardır insanların hem yatırım hem de sanayi üretimlerinin merkezinde bulunan bir değerli metaldir. Yüksek iletkenliği sebebiyle endüstri ürünlerinde de kullanılan gümüş, aynı zamanda ziynet eşyası olarak da yaygınca kullanılır. Gümüş ons fiyatı dolar karşılığında ifade edilmektedir ve dolarda meydana gelen değişikliklerden gümüş de etkilenmektedir. Dolar cinsinden fiyatı ise XAG/USD ile temsil edilmektedir.

1 ons gümüş kaç gramdır?

1 ons gümüş, 31,10 gram'a karşılık gelmektedir.

Gümüş fiyatını etkileyen faktörler nelerdir?

Gümüş fiyatını etkileyen faktörlerden bazıları global ekonomide büyüme rakamları, endüstriyel talep ve ABD Merkez Bankası açıklamalarıdır. Altın fiyatları ile gümüş fiyatları arasında çoğunlukla doğru orantılı bir ilişki vardır. Ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi kriz dönemlerinde para birimlerine güven azalır ve para birimleri değer kaybeder. Yatırımcılar güvensizlik ortamında altına yönelir ve altın fiyatları yükselir, alternatif olarak da bir diğer değerli maden olan gümüşe yapılan yatırımlar bu dönemlerde artar. Dolayısıyla gümüşün de fiyatı yükselmiş olur.

Gümüş yatırımı nasıl yapılır?

Gümüş, foreks piyasasında Altın’dan sonra en fazla işlem gören emtialar arasındadır. Günümüzde gümüşe, fiziki alım dışında, finansal piyasalarda fiyat hareketlerine göre elektronik ortamda yatırım yapmak mümkündür. Vadeli Gümüş kontratlarının yanı sıra, spot forex piyasasında daha yüksek kaldıraç ile gümüş yatırımı yapılabilir.